muzeum8

Sprawdź najświeższe wiadomości z naszego Muzeum.

Michał Lubina

6 października 2023
Z głębokim żalem informujemy, że 6 października, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Michał Lubina, wieloletni dyrektor Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Michał Lubina urodził się 25 maja 1944 roku w Katowicach-Brynowie. Z wykształcenia inżynier elektryk, jednak prawdziwą Jego pasją i obszarem zawodowych i prywatnych zainteresowań był Górny Śląsk. Pasję realizował i dzielił się nią z innymi jako członek Związku Górnośląskiego, twórca Wszechnicy Górnośląskiej, dyrektor Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Autor m.in. tomiku poetyckiego „Bagaże uczuć”, a także licznych artykułów publikowanych w periodykach naukowych. Inicjator wydawania w Muzeum Miejskim „Rudzkiego Rocznika Muzealnego”. Pomysłodawca i organizator konferencji naukowych, promotor edukacji regionalnej. Laureat nagrody im. bł. ks. Emila Szramka.

Wiedza o regionie

3 października 2023
Od nowego roku szklonego, Muzeum poszerzyło swoja ofertę zajęć o cykl 10 wykładów tematycznych z zakresu wiedzy o regionie. Wykłady są bezpłatne i odbywają się raz w miesiącu w okresie od września 2023 do czerwca 2024.

Marek Wacław Judycki. Artysta. Pro Memoria

28 września 2023
26 września, we wtorek, w godzinach popołudniowych odbyło się w naszym Muzeum otwarcie wystawy "Marek Wacław Judycki. Artysta. Pro Memoria"

Konkurs wiedzy o Rudzie Śląskiej

25 września 2023
Już po raz XXVII zapraszamy uczniów szkół podstawowych klas VI - VIII oraz uczniów szkół średnich do uczestnictwa w Konkursie Wiedzy o Rudzie Śląskiej. Zgłoszenia trzyosobowych zespołów pod opieką nauczyciela prowadzącego prosimy o dostarczenie do Organizatora do 13 października. Szczegóły Konkursu oraz karta zgłoszeń w Regulaminie.

8 września 2023
Oferta edukacyjna na rok szkolny 2023/2024